„Etyka i praktyka kultury” to cykl spotkań w ramach programu „Wartości w kulturze”, realizowanego przez Willę Lentza.
WARTOŚCI W KULTURZE
ETYKA I PRAKTYKA KULTURY
Willa Lentza – Szczecin – styczeń-czerwiec 2023
solidarność – pokój – piękno – odświętność
1. Spotkanie pierwsze: Solidarność: Kultura wolności czy solidarności?
6.02 – godz. 17:00
Wykład: Krzysztof Czyżewski
Prowadzenie rozmowy: o. Tomasz Dostatni
2. Pokój: Kultura pokoju czy zwycięstwa?
3. Piękno: Kultura piękna czy dobra i prawdy?
4. Odświętność: Kultura na co dzień czy od święta?
„Etyka i praktyka kultury” to cykl spotkań w ramach programu „Wartości w kulturze”, realizowanego przez Willę Lentza. Przyświeca im idea krytycznej refleksji nad kulturą współczesną, zdiagnozowania przyczyn jej kryzysu i określenia wyzwań, przed jakimi stawia ją przyszłość świata. Nasilają się wojny kulturowe, pogłębia atomizacja życia i pauperyzacja kultury, kryzys klimatyczny i pandemie coraz realniej zagrażają życiu. Jakiej kultury potrzebujemy w obliczu tych zagrożeń? Jakie szanse dla odrodzenia kultury i tworzenia jej nowych form niesie nam zmieniająca się rzeczywistość?
Spotkania zostaną zogniskowane wokół czterech wartości: solidarność, pokój, piękno i odświętność. Refleksja nad ich odczytaniem w kontekście kulturowym skupi się na rozdzieleniu czy wręcz przeciwstawieniu ich innym wartościom, które dokonało się w epoce nowoczesności, oraz na pytaniu na ile możliwe jest ich ponowne scalenie: wolności z solidarnością, pokoju z pokonaniem przemocy, piękna z dobrem i prawdą, święta z rytuałami codzienności. Od odbudowania współzależności między tymi wartościami zależeć będzie szansa na tworzenie nowego, kontr-kulturowego w odniesieniu do obecnego mainstreamu, paradygmatu kultury. Rozważaniom nad wyzwaniami stojącymi przed kulturą w wymiarze etyczno-filozoficznym, towarzyszyć będą próby odpowiedzi na pytanie jak realizować je w praktyce, czyli – innymi słowy – jak nowa etyka kultury może wpłynąć na innowacyjność praktyk kulturowych.
Udział w rozmowie wezmą między innymi:
Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, Paweł Gut
Osoby zainteresowane udziałem w wykładzie/rozmowie prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa: sekretariat@willa-lentza.pl
Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, pisarz, tłumacz, redaktor, reżyser i wykładowca uniwersytecki. Współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka ”Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Wraz z zespołem Pogranicza powołał do istnienia Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowowschodniej, na Kaukazie, w Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie, Stanach Zjednoczonych i innych pograniczach świata.
Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie, Azji i USA; profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University.
Autor zbiorów poezji i esejów, w tym m.in. Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (2008), Miłosz. Tkanka łączna (2014), Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017), Żegaryszki (2018), W stronę Xenopolis (2019), Żegaryszki 2 i inne (2021) oraz łza klauna (2022). Współautor m.in. Podręcznik dialogu. Tożsamość i zaufanie (2012), Miłosz – Dialog – Pogranicze (2012), Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego (2016).
Reżyser opowieści teatralnych Pogranicza, w tym: Trzy kobiety. Metamorfozy mitu Medei u Owidiusza i Picassa oraz Misterium Mostu.
Przez Jerzego Giedroycia uhonorowany nagrodą "Małego Berła Kultury Polskiej". Otrzymał „humanistycznego Nobla”, czyli Dan David Prize (Nowy Jork/Tel Awiw), a wraz z zespołem „Pogranicze”, Europejską Nagrodę Kultury im. Księżniczki Małgorzaty (Amsterdam). Laureat Nagrody im. J. Tischnera za książkę eseistyczną roku („Małe centrum świata”). Za książkę W stronę Xenopolis otrzymał Nagrodę Ambasadora Nowej Europy (jej amerykańskie i brytyjskie wydania ukazały się w 2022 roku). Przez parlamenty Litwy i Polski wyróżniony w 2021 roku Nagrodą Obojga Narodów.