Choć historia tanga kojarzy się przede wszystkim z Argentyną, to warto wiedzieć, że dzięki nagraniom gramofonowym, artykułom prasowym i filmowi, taniec na dobre zagościł w kraju nad Wisła pomiędzy I a II wojną światową.
W roku 1913 w „Tygodniku Illustrowanym” o początkach tanga w naszym kraju napisano m.in. tak: „Szalejący, rozbawiony, a uciekający przed widmem nudy świat tym razem do pampasów amerykańskich sięgnął po natchnienie, z nad brzegów La Platy zapożyczył takt nowego tańca i w jego upajającym wirze pogrążył chciwe nieznanych dreszczów tłumy”.
Istotną rolę we wprowadzeniu tanga do Polski odegrał choreograf Edward Józef Kuryłło, który w Teatrze Nowości (operetka) wprowadził na warszawską scenę najmodniejszy taniec tamtych czasów. W historii teatru odnotowano wówczas, iż: „…we wtorek 28 października 1913 w spektaklu „Targ na dziewczęta” Lucyna Messal i Józef Redo zatańczyli jedno z pierwszych tang publicznie”. W przeddzień premiery w „Kurierze Porannym” napisano: „Od jutra Messalka z Redem rozpoczną uczyć bawiącą się Warszawę, jak się tańczy taniec tango. Przychodzi on do nas z Paryża, jak wszystkie mody, o kwartał spóźniony (...). Oczywiście nic na tym nie straciliśmy. Jak mówią, tango dostało się do Paryża z Argentyny ...”.
I tak rytm tańca zaczął królować na polskich scenach, w polskim kinie i na popularnych dancingach, niosąc radość słuchającym, oglądającym i tańczącym. Gorące rytmy tanga wykorzystywali w swoich utworach polscy kompozytorzy, do których należeli m.in.: Artur Gold, Leo Haber, Henryk Wars i Zygmunt Wiehler. W roku 1929 Jerzy Petersburski napisał słynne „Tango milonga”, które stało się światowym przebojem.
Do najbardziej znanych autorów słów należeli poeci Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim i Andrzej Włast. Największe przedwojenne wydawnictwo fonograficzne „Syrena Rekord” zarejestrowało w tym czasie na płytach ok. 2200 utworów w rytmie tanga, co najlepiej świadczyło o popularności tańca w Polsce.
Sto dziesięć lat po polskiej premierze niezapomnianego „Targu na dziewczęta”, również we wtorek – 21 lutego 2023 (godzina 19.00) rozbrzmiewać będą w Willi Lentza przeboje przedwojennej Warszawy w nowych aranżacjach Daniela Pacittiego i Waldemara Szymańskiego. Wykona je GRUPO GARDEL w składzie: Piotr Ciquilito Wawrowski (wokal), Daniel Pacitti (bandoneon), Ewa Tomaszewska (fortepian), Andrzej Mokry (gitara), Guy Tuneh (kontrabas), Tomasz Tomaszewski (skrzypce).
Prowadzenie koncertu: Piotr Tomaszewski
Zapraszamy serdecznie do Willi Lentza na zakończenie karnawału 2023 roku.
Wstęp tylko w maskach karnawałowych (możliwość zakupu na miejscu – w Willi Lentza).