W piątek – 31 marca (godz. 19.00), w ramach cyklu koncertowego AD ASTRA muzykę kameralną na saksofon i fortepian przybliży słuchaczom saksofonista Dariusz Samól.
Program recitalu koncentruje się wokół współczesnych utworów kompozytorów europejskich. W tym doborowym zestawie szczecińskich Twórców reprezentować będą Marek Jasiński i Jaromir Gajewski.
Dariuszowi Samólowi towarzyszyć będzie przy fortepianie Urszula Szyryńska.
Alfred Desenclos (1912-1971) – Prélude, Cadence et Finale
Otmar Mácha (1922-2006) – „Plac Saxofonu”
Maciej Małecki (ur. 1940) – „Elegia”
Marek Jasiński (1949-2010) – „Medytacje”
Jaromir Gajewski (ur. 1961) – „Duo”
Philippe Geiss (ur. 1961) – „Akashia”
WYKONAWCY
DARIUSZ SAMÓL – saksofonista
URSZULA SZYRYŃSKA – pianistka
Sylwetki
Dariusz Samól
Absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven w Belgii, w klasie prof. Eda Bogaarda ukończył Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Mieczysława Stachury.
Kierownik katedry instrumentów dętych, akordeonu, gitary, harfy i perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie, w latach 2015-2016 był profesorem gościnnym w chińskim Zhaoqing University. Instrumentalista prowadzi także kursy i warsztaty mistrzowskie w Stanach Zjednoczonych, Chinach i w Europie. Jego studenci wielokrotnie zajmowali czołowe lokaty na międzynarodowych konkursach realizowanych w wielu krajach świata.
Inicjator powstania kilku zespołów, do których należą m.in.: The ArtSax Duo, Impression Saxophone Ensemble oraz Inventia Trio, ma też na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań muzyki współczesnej twórców polskich i zagranicznych. Wśród nich znajdują się dzieła: George’a Andrixa, Say’a Brandona, Artura Cieślaak, James’a DeMarsa, Jaromira Gajewskiego, Piotra Grella-Możejka, Alicji Gronau, He He, Marka Jasińskiego, Zhonga Junchenga, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Marilyn Shrude, Edwarda Sielickiego, Janusza Stalmierskiego i Andreasa van Zoelena.
Autor transkrypcji na saksofon utworów polskich kompozytorów różnych epok m.in. Adama Andrzejowskiego, Fryderyka Chopina, Mikołaja z Krakowa, Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Tadeusza Wrońskiego i Władysława Żeleńskiego, ma w dorobku artystycznym trzy płyty z muzyką polską, artykuły i książki o tematyce saksofonowej („Muzyka saksofonowa w twórczości polskich kompozytorów”. Dzieła Wybrane (wersja polska i angielska), „Muzyka saksofonowa w twórczości kompozytorów amerykańskich polskiego pochodzenia, Adolphe Sax i muzyka saksofonowa XIX wieku”).
Artysta występował w Azji, Europie i Ameryce Północnej (USA). Oprócz działalności solistycznej uprawia muzykę kameralną.
Prof. dr hab. Dariusz Samól jest dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal „Etiuda”, Convergent Points Festival).
Urszula Szyryńska
Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda oraz studiów podyplomowych w zakresie kameralistyki fortepianowej w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w klasie fortepianu prof. Barbary Halskiej.
W swoim dorobku artystycznym ma wiele prawykonań utworów muzyki kameralnej. Dokonała archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych dla rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. Dla wydawnictwa Acte Prealable zarejestrowała płytę: z altowiolinistą Marcinem Murawskim „Johann Nepomuk Hummel – works for viola”, dwa albumy z utworami francuskiego kompozytora René de Boisdeffre „Works for Viola and Piano”, z Julitą Przybylską krążek „Works for Piano and Saxophone” z utworami Marka Jasińskiego i Jaromira Gajewskiego, a także CD z utworami współczesnych polskich kompozytorów, na którym znalazł się m.in. utwór Artura Cieślaka wykonany z Dariuszem Samólem.
Uczestniczyła w wielu festiwalach oraz konkursach muzycznych, takich jak m. in.: II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Festiwal Muzyki Kameralnej w Caltanisetta na Sycylii, Word Saxophone Congress XIII – Minneapolis University of Minneapolis (USA). Laureatka cyklu muzyki austriackiej im. Bronisława Hubermana w Warszawie, obok aktywności koncertowej prowadzi również bardzo ożywioną działalność pedagogiczną. Jej uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w konkursach pianistycznych zdobywając wysokie lokaty. W 2005 roku otrzymała w Warszawie nagrodę im. Witolda Hulewicza za pracę z ociemniałymi młodymi artystami muzyki.
Obecnie dr hab. Urszula Szyryńska zatrudniona jest w Akademii Sztuki w Szczecinie na stanowisku profesora AS.