W sobotę 14. maja o godzinie 18.00 odbędzie się w Willi Lentza koncert muzyki skandynawskiej, którą interpretować będzie trio z Danii – Rudersdal Kammersolister. Zespół wykona rzadko prezentowane utwory skandynawskich kompozytorów „Piano Trio Es-dur” Amandy Röntgen-Maier i ”Sonatę No 2 Op. 35 for violin and piano” Carla Nielsena, a także ”Andante con moto C Minor for piano trio” słynnego norweskiego pianisty, kompozytora i dyrygenta Edvarda Griega.
Zespół powstał z inicjatywy kompozytorki Lery Auerbach, która będąc gościem specjalnym festiwalu muzyki klasycznej „Rudersdal Sommerkoncerter” zachwyciła się jego programem oraz atmosferą. Zaproponowała więc utworzenie kameralnego zespołu rezydującego, który swoją działalność rozpoczął w 2018 roku.
Dziś ceniona na świecie grupa wybitnych duńskich kameralistów ma bogaty repertuar złożony zarówno z dzieł muzyki klasycznej jak i współczesnej, w tym z szeregu utworów napisanych specjalnie dla instrumentalistów przez kompozytorów reprezentujących wiele krajów świata.
Rudersdal Kammersolister uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak np. Sorø International Music Festival i Golden Days Festival, a obecnie z ogromnymi sukcesami prezentuje na wielu scenach koncertowych interdyscyplinarny projekt zatytułowany „Cztery Żywioły”, który łączy muzykę ze sztukami wizualnymi, poezją, nauką i historia.
Artyści po każdym koncercie zbierają doskonałe recenzje. Po jednym z nich znany gruziński kompozytor napisał o formacji m.in.: „Rudersdal Kammersolister to wyjątkowy zespół. Wszyscy jego członkowie są wirtuozami o dużej wrażliwości i głębokim zrozumieniu materiału muzycznego. To muzyka kameralna na bardzo wysokim poziomie”.
Skład zespołu
Christine Pryn (skrzypce)
Wiolonczelista John Ehde
Pianiasta Manuel Esperilla
Sylwetki
Christine Pryn
Absolwentka Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium) i Uniwersytetu Sztuki Folkwang (Folkwang Universität der Künste), koncertowała w ponad dwudziestu pięciu krajach Europy, a także w Azji i USA. Jako solistka występowała m.in. z RTÉ National Symphony Orchestra, z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Helsingborg Symphony Orchestra, Copenhagen Philharmonic Orchestra oraz współpracowała ze znanymi dyrygentami m.in.: Janem Krenzem, Gerhardem Marksonem i Renato Rivoltą. Oklaskiwano ją w Carnegie Hall, na Międzynarodowym Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, w domu E. Griega „Troldhaugen” w Bergen i K. Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem.
Wiolinistka ma na swoim koncie ponad 100 prawykonań utworów solowych i kameralnych, a wśród licznych wyróżnień jakie otrzymała znalazły się m.in.: duńska Nagroda Recenzentów Muzycznych i polski medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
John Ehde
Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus (Det Jyske Musikkonservatorium) klasy profesora Asgera Lunda Christiansena, w latach 1989-1999 piastował stanowisko solowego wiolonczelisty w Helsingborg Symphony Orchestra, grał ponadto w orkiestrze Filharmoników Wiedeńskich, był też członkiem zespołu LIN Ensemble.
Wykładowca Akademii Griega w Bergen (Grieg Academy in Bergen) współpracował z wieloma czołowymi kompozytorami i prawykonał około 50 utworów jako kameralista i solista. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Chinach, Hongkongu, Kanadzie, USA i Wietnamie. Nagrał wiele płyt, m.in. dla wytwórni Dacapo Records.
Manuel Esperilla
Jeden z najbardziej aktywnych wirtuozów fortepianu w Danii. Z zespołem Athelas Sinfonietta Copenhagen dokonał m.in. duńskiej premiery zatytułowanej „Dérive 2” Pierre'a Bouleza.
Współpracował z wieloma orkiestrami i formacjami, takimi jak: DR SymfoniOrkestret, Malmö Symphony Orchestra, Norwegian Arctic Philharmonic Orchestra, Scenatet Ensemble, Dygong, Ekkozone, Superflex i Percurama, a także cenionymi dyrygentami, do których należą: Thomas Søndergård, Pierre-André Valade, Jean Thorel i Michael Schønwandt. Występował na Klang Festival, Tage für Neue Musik, Festival Musica oraz „Sound Ways” International New Music Festival. Od roku 2009 roku jest akompaniatorem w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium).