''Szczecin w malarstwie prze...
O projekcie...VOICEandVILLAS 2024
O projekcie...SAXandVILLAS 2024
O projekcie...Willa Lentza 3D
Obejrzyj...Najbliższe wydarzenia
Dziś, Śr, 11/12
12:00
Zwiedzanie indywidualne
14:00
Zwiedzanie indywidualne
16:00
Zwiedzanie indywidualne
Aktualności
Relacja z wydarzeń
Tydzień Friedrichowski. Caspar David Friedrich – Romantyk z Pomorza.
W środę (27 listopada 2024 roku) w Willi Lentza przybliżono postać Caspara Davida Friedricha (1774-1840) – niemieckiego Artysty zaliczanego do grona czołowych przedstawicieli malarstwa romantycznego. Spotkanie zorganizowane w artystycznym salonie miasta było znakomitą formą uczczenia 250-rocznicy urodzin Pomorzanina, który przyszedł na świat w niedalekim od Szczecina Greifswaldzie.
Felieton | Autor: Janusz Wilczyński
Od liczb ku poetyckiej wenie
Przyznaję: z matematyki miałem mocną tróję, więc liczyć do stu potrafię. I właśnie niemal tylu wydarzeń w listopadzie 2024 roku doliczyłem się w Willi Lentza! W innych miesiącach, poza wakacjami, nie jest inaczej. Koncerty, spektakle, recitale, spotkania autorskie, debaty, wystawy – taka codzienność, od której miłośnikom kultury przyjemnie kręci się w głowie! Mnie od tego bogactwa nawiedziła poetycka wena, która – w ukłonie do polskich wielkich poetek i poetów – nakazała mi przelać na papier takie słowa o Willi. Wy drodzy czytelnicy zapewne zgadniecie, trawestacji czyich wierszy dokonałem.
Relacja z koncertu
Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie. Pavone Ensemble.
W sobotę (23 listopada) w Willi Lentza odbył się kolejny koncert organizowany w ramach cyklu prezentującego wszystkie dzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty. Tym razem francuscy muzycy z PAVONE ENSEMBLE (skrzypek Elie Hackel, wiolonczelista Thibaut Reznicek oraz pianistka Sarah Zajtmann), przedstawili wybrane pieśni Fryderyka Chopina oraz Jego utwory kameralne na skrzypce, wiolonczelę i fortepian.
Felieton | Autorka: Monika Gapińska
W środku sezonu podsumowań
Konkursy, plebiscyty, rankingi... Jesteśmy właśnie w środku sezonu, w którym sztuka niemalże staje w szranki na najrozmaitsze podsumowania. Wszystko zaczęło się wczesną jesienią. Wtedy w Polsce uznani recenzenci opublikowali rankingi najlepszych aktorów teatralnych. Potem był ogrom literackich podsumowań, z ogłoszeniem tegorocznej laureatki Nobla na czele. A przed nami... Oj, sporo jeszcze wszelakich podsumowań, które zakończą się dopiero wiosną. Wtedy właśnie wręczone zostaną nagrody przemysłu filmowego, czyli marcowe Oscary. Potem minie zaledwie kilka miesięcy i ten swoisty "festiwal podsumowań" zacznie się od początku.
Relacja z koncertu
Jazz w Willi. Kasia Pietrzko Trio
W sobotni wieczór publiczność w Willi Lentza oczarowało fenomenalne trio jazzowe – pianistka Kasia Pietrzko występująca z basistą Andrzejem Święsem i perkusistą Piotrem Budniakiem. Muzycy po mistrzowsku zaprezentowali muzykę z najnowszego albumu zespołu – „Fragile Ego”. Stopniowe budowanie napięcia, wyrafinowane barwy instrumentów, misterne konstrukcje utworów i rozbudowanych improwizacji oraz niesamowite wzajemne porozumienie trojga muzyków – to wszystko zapewniło słuchaczom doznania muzyczne najwyższej próby.
Relacja z koncertu
Stare śmieci. Konrad Słoka, Borys Sawaszkiewicz i Baltic Neopolis Orchestra
W czwartek (14.11.2024 roku) Konrad Słoka wykonał w Willi Lentza piosenki pochodzące z jego debiutanckiej płyty zatytułowanej „Stare śmieci”. Prezentowane utwory utrzymane były zarówno w wypełnionej melodią klasyce rockowej jak i w folkowych brzmieniach spod znaku americany i alt/country.
Felieton | Autor: Janusz Wilczyński
Big Apple i „nasz” malarz
Wyjechać tam! Do tej „ziemi obiecanej”, by zarobić dużo pieniędzy! I zostać na zawsze. Albo wrócić do Polski z walizką banknotów, za które kupi się dużo morgów. Właśnie o tym w XIX i XX wieku marzyło wielu Polaków. I wielu to marzenie realizowało. I jak to z marzeniami bywa, rzeczywistość czasem je potwierdzała, a czasem nie. Dziś do Ameryki już tylko nieliczni Polacy jadą „za chlebem”, bo kurs dolara nie jest tak korzystny, jak w czasach PRL-u czy II Rzeczpospolitej. Zresztą „Ameryka” jest u nas – dzięki kulturze popularnej, motoryzacji, technologii, i amerykańskim żołnierzom.
Relacja z wydarzenia
Memoria. Jerzy Gumiela. Jerry ze Szczecina – wspominamy Jurka Gumielę
Ostatni tydzień października i pierwszy listopada, to czas zadumy i refleksji o tych, którzy jak zawsze odeszli od nas za wcześnie. Taki właśnie charakter miało spotkanie organizowane w Willi Lentza 24.10.2024 roku.
Relacja z koncertu
Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie. Marcin Masecki. 175. Rocznica Śmierci F. Chopina
W sobotę (19.10.2024) odbył się Recital Chopinowski organizowany w ramach światowych obchodów 175-rocznicy Fryderyka Chopina (17.10.1849).
Felieton | Autor: Janusz Wilczyński
Sobota – najlepszy dzień tygodnia
Z poranków najbardziej lubię ten sobotni. I zapewne nie jestem w tym uczuciu do szóstego dnia tygodnia osamotniony. Bez pośpiechu, leniwie, można wypić wodę z cytryną na rozruch, pogapić się przez okno na chmury sunące po niebie, poczytać w łóżku książkę, podrapać psa po brzuchu, a koty za uchem. Radio mruczy jazzowe kawałki, ekspres do kawy dodaje swoje dźwięki i jeszcze emituje ten obłędny zapach! Tak więc kawa i jajecznica na śniadanie ze świeżutkim chlebem. Pełnia szczęścia! Czuję się jak cesarz z piosenki napisanej przez Andrzeja Waligórskiego. Pamiętacie? Cysorz to ma klawe życie/ Oraz wyżywienie klawe/Przede wszystkim już o świcie/Dają mu do łóżka kawę//A do kawy jajecznicę/A jak już podeżre zdrowo/To przynoszą mu w lektyce/Bardzo fajną cysorzową(...) śpiewał Tadeusz Chyła. Co prawda nikt mi w lektyce fajnej cesarzowej nie przynosi, ale w sobotę rano życie jest naprawdę klawe!