Wielcy koncertmistrzowie w Willi Lentza – J. Jakowicz i BNO
Willa Lentza
22-10-2022, Samstag, 19:00 Uhr - Veranstaltung mit Ticket
„Wielcy Koncertmistrzowie”, to jeden z najbardziej prestiżowych projektów Baltic Neopolis Orchestra. Koncert z tego cyklu odbędzie się w Willi Lentza 22 października (godz.19.00). Wyznacznikiem jakości i unikatowości projektu jest „…uczestnictwo w nim najwybitniejszych koncertmistrzów z Polski i ze świata oraz drobiazgowy, sumiennie i precyzyjnie przygotowany repertuar spotkań muzycznych, ukazujący w sposób możliwie najatrakcyjniejszy bogactwo kultury muzycznej”.
Do tej pory w ramach cyklu orkiestrze towarzyszyli m.in.: Marat Bisengaliev, Lars Bjornkjaer, Roman Kim, Carmine Lauri, Maria Machowska, Bartłomiej Nizioł, Daniel Rowland, Daniel Stabrawa, Jan Stanienda Vasko Vassilev, Igor Yuzefovich oraz Yuri Zhislin.
Tym razem słuchacze będą mieli okazję podziwiać grę okrzykniętego wirtuozem skrzypiec Jakuba Jakowicza. Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. W roku 1998, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie. W roku 2001 zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Agnieszka Duczmal, Kirill Karabits, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Jerzy Semkow, Stefan Solyom Pinchas Steinberg, Yan Pascal Tortelier i Antoni Wit.
Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 roku gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem – wspólnie nagrali płyty Subito (Polskie Radio – Fryderyk za rok 2021), Beethoven Violin Sonatas (Subito Records), a także płyty z Partitą Witolda Lutosławskiego (CD Accord) i z muzyką kameralną Franza Schuberta (Polskie Radio). Wirtuoz występował również z takimi muzykami jak Andrzej Bauer, Jan Krzysztof Broja, Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski, Paul Gulda, Heinz Holliger, Ruth Killius, Rafał Kwiatkowski, Michel Lethiec, Avri Levitan, Daniel Müller-Schott, Zvi Plesser, Anna Maria Staśkiewicz i Marcin Zdunik.
Instrumentalista jest ponadto laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 r. został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 roku otrzymał nagrodę Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W roku 2007 przyznano Mu nagrodę „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego uhonorowano Go Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przekazywanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow, Artysta gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859).
Z kolei, koncertująca wielokrotnie w Willi Lentza Baltic Neopolis Orchestra zdobyła szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w większości krajów europejskich, a także na Filipinach, w Japonii, Kambodży, Laosie, Malezji i Singapurze. Zespół nagrał wiele płyt, w tym m.in.: Ego Sapientia Marka Jasińskiego (2013), Górecki-Łukaszewski (2013), Kompozycje Szczecińskie z utworami Piotra Klimka, Michała Dobrzyńskiego, Zbigniewa Bagińskiego oraz Janusza Stalmierskiego (2013), Tribute to Carl Loewe (2014), Sonatina für Alina (2014), Il Tramonto (2015), 4 AM Tango (2019). Warto nadmienić, że CD – Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z BNO (2014) przyznano nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii „Album Roku Muzyka Kameralna”. Płyta ta była także nominowana w kategorii “Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”.
W programie wieczoru znajdą się następujące kompozycje: Suita G-dur Ignacego Jana Paderewskiego, III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta i Kwintet smyczkowy nr 2 G-dur op. 111 Johannesa Brahmsa.