W piątek, 20 stycznia (godz. 17:00), wykład doktora nauk muzycznych – Krzysztofa Meisingera pt. „Astor Piazzolla – historia tanga” zainauguruje w Willi Lentza cykl wydarzeń poświęconych jednemu z najsłynniejszych argentyńskich muzyków, wspaniałemu bandeoniście, kompozytorowi i aranżerowi, którym bezsprzecznie był Astor Piazzolla (1921-1992). Obecnie uważa się, że Jego twórczość była „rewolucyjną mieszanką tanga, muzyki klasycznej, swingu i muzyki współczesnej, a życiową ambicją stało się tworzenie kompozycji nie tylko do tańca, ale także do słuchania”.
Urodzony w Buenos Aires Artysta prawie całe swoje dzieciństwo i część wczesnej młodości spędził w Nowym Jorku. Mówił lepiej po angielsku, niż po hiszpańsku, dlatego po powrocie do Argentyny dostał przezwisko "Johnny".
Słynny Argentyńczyk:
komponował zawsze na fortepianie, a nie na bandoneonie,
był zafascynowany twórczością węgierskiego kompozytora Béli Bartóka do tego stopnia, że jego portret powiesił nad swoim łóżkiem,
lubił łowić ryby, najbardziej uwielbiał polowanie na rekiny. Kiedyś powiedział nawet: „moim terapeutą (psychologiem) jest morze”.
Więcej szczegółów z życia i na temat twórczości Astora Piazzolli poznają Państwo podczas wykładu Krzysztofa Meisingera, którego (poza wieloma nagrodami i zaszczytami), w rankingu brytyjskiego portalu muzycznego uDiscoverMusic (2022 rok) uznano za jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych wszechczasów. W klasyfikacji tej nazwisko instrumentalisty znalazło się obok takich gwiazd jak Andrés Segovia, Julian Bream i Francisco Tárrega.