Michał Buczkowski i Andrew Wright. César Franck i Guillaume Lekeu – mistrz i uczeń
Willa Lentza
27-10-2023, Freitag, 20:00 Uhr - Veranstaltung mit Ticket
W piątek – 27 października 2023 roku (godz. 20:00) w Willi Lentza odbędzie się koncert, któremu nadano tytuł „César Franck i Guillaume Lekeu – mistrz i uczeń”. Wykonawcy – Michał Buczkowski (skrzypek) i Andrew Wright (pianista) oddadzą hołd dwóm wybitnym belgijskim twórcom.
César Franck (1822-1890) – kompozytor, organista kościołów Notre-Dame de Lorette, Saint-Jean i Saint-François oraz Sainte-Clotilde, profesor paryskiego konserwatorium, pedagog wielu znanych muzyków (w tym m.in. Guillaume’a Lekeu), zasłynął jako twórca symfonizmu organowego w muzyce, który charakteryzował się orkiestrowym traktowaniem instrumentu.
Jego uczeń G. Lekeu (1870-1894) był pianistą, skrzypkiem i kompozytorem, laureatem konkursu o belgijską „Prix de Rome” (1891) przyznaną za kantatę „Andromède”. Nagrodzone dzieło wzbudziło podziw wśród artystów do tego stopnia, że np. Eugène Ysaÿe (1858-1931) – genialny skrzypek, uczeń Henryka Wieniawskiego zlecił kompozytorowi napisanie Sonaty G-dur na skrzypce i fortepian (1892). Między innymi tę kompozycję w interpretacji duetu Buczkowski-Wright usłyszą melomani uczestniczący w koncercie organizowanym w Willi Lentza.
MICHAŁ BUCZKOWSKI – urodzony w Szczecinie, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (klasa prof. Mirosławy Pawlak), Conservatorium Maastricht w Holandii (klasa prof. Robera Szredera), Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli (klasa prof. Zygmunta M. Kowalskiego), stypendysta Rządu Belgijskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Uczestnik mistrzowskich kursów skrzypcowych prowadzonych w Australii, Polsce i Szwajcarii, prowadzonych przez światowej sławy muzyków, takich jak m.in.: Wanda Wiłkomirska, Michał Grabarczyk, Krzysztof Węgrzyn i Frank-Peter Zimmermann.
Zadebiutował w 2013 roku jako koncertmistrz belgijskiej orkiestry symphoniaASSAI, grał z czołowymi belgijskimi orkiestrami kameralnymi, w tym z Brukselską Orkiestrą Kameralną i BruSolistes.
Skrzypek występował jako solista w wielu krajach Europy, a także na scenach Australii i Republiki Południowej Afryki, grając m.in. w słynnej Queen Elisabeth Hall w Brukseli, a także w australijskiej Canberrze.
Od 2021 roku Michał Buczkowski jest członkiem jury konkursu muzycznego PolMusicA w Australii. W 2023 roku wraz z amerykańskim pianistą Andrew Wrightem wydał swoją drugą płytę, nagraną dla Austrian Gramophone, zawierającą światową premierę sonaty na skrzypce i fortepian Marcela Dupré.
Pierwsza prezentacja albumu odbyła się w słynnej Baxter Hall w Kapsztadzie, w Republice Południowej Afryki. Niedawno Michał Buczkowski nawiązał artystyczną współpracę z Nimrodem Borensteinem, jednym z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów. Dołączył także do Borenstein Ensemble, zespołu złożonego ze światowej sławy muzyków. Michał Buczkowski prowadzi także szeroko zakrojoną działalność pedagogiczną. Prowadził kursy mistrzowskie w Polsce, Australii, na uniwersytetach w Stellenbosch i Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki oraz Ghetto Classics w Nairobi i Mombasie.
ANDREW WRIGHT – absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze (klasa Nauma Gumerta), Southern Methodist University (klasa Alfreda Mouledousa i Joaquína Achúcarro) doktorat obronił na Uniwersytecie w Lejdzie.
Jako pianista zadebiutował na estradzie z Orkiestrą Państwową Michoacán w Meksyku, zdobył nagrody na wielu konkursach, m.in. Pianistycznym w Wiedniu (2012), Międzynarodowym Spotkaniu Pianistycznym w San Daniele (2011), otrzymał m.in. I nagrodę na Konkursach Pianistycznym Duquesne, Muzyki Kameralnej im. Konrada Wolffa – Ilse Bing, Francine Wallingford, Mu Phi Epsilon Phi Pi oraz Crescendo Music Awards, Prix Dominique, a także nominowano go do prestiżowej nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Klasycznych Pianistów. Brał również udział w prestiżowych festiwalach Ameryki Północnej, takich jak: Music Academy of the West, International Musical Arts Institute, Kent/Blossom i TCU-Van Cliburn Piano Festival.
Aktywnie koncertuje, występując w amsterdamskiej Concertgebouw, haskiej Anton Philipszaal i Concertgebouw Vereniging Nijmegen. Jego występy transmitowały Radio 4, TV West, Radio West. Jako solista Orkiestry Konserwatorium Królewskiego uczestniczył w Festiwalu Liszta realizowanym w Hadze.
Przygotowywane przez niego projekty artystyczne ukazują ogromną różnorodność stylistyczną, prezentując jednocześnie szeroki wachlarz zainteresowań i możliwości twórczych w takich programach jak m.in.: wszystkich wykonania Etiud Fryderyka Chopina, ogólnorosyjskie dzieła na fortepian solo, „Sieben letzte Wörte” Haydna, Symfonia jazzowa Antheila z Residentie Orkest, „Błękitna rapsodia” Gershwina, najważniejsze dzieła organowe (od Sweelincka po Regera Alaina po improwizację) oraz wiele koncertów muzyki kameralnej.
Założyciel i dyrektor grupy muzyki współczesnej Zeitgeist Consort organizował ponadto eksperymentalne koncerty i wydarzenia twórcze.