SAXandVILLAS 2025
O projekcie...VOICEandVILLAS 2024
O projekcie...''Szczecin w malarstwie prze...
O projekcie...Willa Lentza 3D
Obejrzyj...Najbliższe wydarzenia
Jutro, Wt, 24/12
Wydarzenie
Instytucja zamknięta
Aktualności
Relacja z wydarzenia
Król Danii Fryderyk X w Willi Lentza
W piątek 2 lutego 2024 roku Willa Lentza gościła niezwykłą Osobistość – na zaproszenie Prezydenta Miasta Piotra Krzystka odbył się tu lunch, wydany na cześć JKM Fryderyka X. Był to jeden z elementów oficjalnej wizyty króla Danii w Szczecinie. W lunchu uczestniczyli przedstawiciele Miasta Szczecin, Województwa Zachodniopomorskiego (władze państwowe i samorządowe), Ambasady Królestwa Danii, Konsul Honorowy Królestwa Danii w Szczecinie oraz inne osobistości życia gospodarczo-politycznego naszego miasta. Wyszukane menu zostało przygotowane przez kucharzy hotelu Radisson Blu, a wnętrza zabytkowej willi zostały specjalnie na tę okoliczność ozdobione pięknymi kompozycjami kwiatowymi.
Relacja z wydarzenia
Wspomnienie z premiery (2.02.2024) – María de Buenos Aires. Willa Argentyna
Wspomnienie z premiery (2.02.2024).
María de Buenos Aires. Willa Argentyna
María de Buenos Aires. Willa Argentyna
Relacja z wydarzenia
Premiera. Maria de Buenos Aires. Willa Argentyna
W piątek (2.02.2024) oraz sobotę (3.02.2024), sztandarowe dzieło Astora Piazzolli „María de Buenos Aires”, skomponowane do libretta urugwajsko-argentyńskiego poety Horacia Ferrera zostało zaprezentowane w Willi Lentza. Utrzymana w stylu tanga nuevo opereta odkryła przed słuchaczami mroczne dzielnice Buenos Aires i porwała w takt charakterystycznego dla Ameryki Południowej rytmu zniewalającego tańca.
Felieton | Autorka: Monika Gapińska
Przyszło nowe, czyli bookstagramerzy kontra recenzenci
"Dzięki tej książce uwolnisz się od traum, które oplatają twoje życie niczym korzenie" – taką oto wiadomością przywitała mnie dziś skrzynka mailowa, a dokładniej temat e-maila, który otrzymałam. Z racji, że lubię być na bieżąco w ofercie wydawnictw książkowych, jestem zapisana do sporej ilości tzw. newsletterów tychże firm. Stąd codziennie jestem namawiana – poprzez wiadomości e-mailowe – do zakupu kolejnych książek, z czego dość często, sądząc po ciągłych brakach w portfelu, korzystam. Ale – co istotne – w zależności od pomysłu marketingowego wydawnictwa, raz obiecuje mi się np. po prostu miłe spędzenie czasu przy lekturze, innym razem doznania niemal metafizyczne albo to, że wraz z nabyciem tego czy innego tytułu zacznę bardziej refleksyjnie podchodzić do swojego życia. Czasem wydawnictwo zapewnia, że książka ma lepsze działanie niż wizyta na kozetce u psychoterapeuty, bo ma mnie na przykład uwolnić od traum.
Felieton | Autor: Janusz Wilczyński
Tango, długo nic i taniec
Należę do elitarnego grona osób, którym muzyka w tańcu nie przeszkadza. Ona jest osobnym bytem i ja osobnym. Dlaczego? Otóż taniec zmusza mnie do tak silnej koncentracji, że lepiej nie próbować razem ze mną w parze realizować tego sposobu osiągania przyjemności i odprężenia. Żadnego odprężenia ze mną w pląsach na horyzoncie nie widać. Daremny trud, orka na ugorze i zmagania strongmenów w jednym. Z powodu porachunków z muzyką, gmatwaniny kroków i pogoni za rytmem, nie będę z partnerką w tańcu jak yin i yang, jak awers i rewers, jak alfa i omega. Za to bez większego problemu mogę nadepnąć na stopę, tudzież zadać niechcący cios łokciem albo kolanem. Tak! Nie podchodzić do mnie w tańcu! Patrzeć i obserwować. Zdumiewać się, jak można machać rękami i nogami, kołysać tułowiem, młynki głową kręcić, w (nie)takt muzyki. „Śpiewać każdy może” – stwierdzał kiedyś w piosence ze sceny Jerzy Stuhr. To i tańczyć każdy może „trochę, lepiej, lub trochę gorzej”, ale jednak!
Relacja z koncertu
Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie. Recital Sławomira Wilka
W sobotę (20 stycznia 2024 roku), recitalem chopinowskim zainaugurowano uroczyście cykl koncertowy FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE.
Relacja z wydarzenia
Kochamy Książki 1.0. Spotkanie literackie – M. Melecki, D. Pawelec, K. Wojtyła
W piątek (19.01.2024 roku) odbyło się w Willi Lentza spotkanie literackie, które poświęcono trzem autorom: Konradowi Wojtyle – twórcy tomu poetyckiego „Scherzofrenia”, Maciejowi Meleckiemy i jego trzeciemu tomowi prozy pt. „Żywe mumie"” oraz Witoldowi Wirpszy, którego „Wiersze odnalezione” opracował Dariusz Pawelec.
Relacja z koncertu
Karnawałowa Willa
Iście karnawałowy klimat towarzyszył Gościom Willi Lentza dzięki wykonawcom koncertu organizowanego 18.01.2024 roku.
Felieton | Autor: Janusz Wilczyński
Walcem, polką, karnawałem
Jest karnawał. To słowo pochodzi z połączenia dwóch włoskich wyrazów oznaczających pożegnanie z mięsem przed Wielkim Postem. Ale słowo karnawał niektórzy uczeni wywodzą z łaciny. Carrus navalis to był wóz w kształcie okrętu, którego używano w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy, a później Dionizosa / Bachusa w starożytnym Rzymie. Tak, post i karnawał to nie są wynalazki z kręgu kultury chrześcijańskiej – Izyda i Dionizos odsyłają nas pod piramidy, Akropol i Colosseum. Ten Dionizos to bardzo wesoły bóg był – odpowiadał za płodność, dziką naturę, winną latorośl oraz wino.
Relacja z wydarzenia
Pryzmat Literacki. Willa Francja
W środę (27.12.2023 roku), w Willi Lentza odbyła się promocja czwartego rocznika „Pryzmatu Literackiego”.