Znany i ceniony kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, pianista, aranżer i producent mieszkał w Szczecinie prawie dziesięć lat.
Laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu "Jazz Forum" dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-1986). W ankiecie amerykańskiego pisma "Down Beat" (1985) znalazł się wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. Jest posiadaczem I nagrody Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" (1986), a także nagród: Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award" (1988) oraz Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. Był nominowany do "Emmy Award" (1998) za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna Zmian. Zdobywca Fryderyka w kategorii "Kompozytor Roku" oraz nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej "Philip Award" za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pyrgos za muzykę do filmu W Pustyni i w puszczy (2001). W roku 2005 hollywoodzka wytwórnia LimeLight Films zamówiła u Niego skomponowanie muzyki do szesnastu filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17.
Muzyk nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: José Carreras, José Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O'Connor, John Blake i Nigel Kennedy.
Artysta chętnie promuje Miasto Szczecin na świecie, mówiąc o nim m.in.: „…Dobrze się tu komponowało, powstało mnóstwo muzyki poważnej, symfonicznej, wokalno-instrumentalnej (m.in. „Missa brevis”). Stworzyłem swoją pierwszą ścieżkę muzyczną do filmu długometrażowego – „Medium” Jacka Koprowicza. Pisałem również dla Juliusza Machulskiego („Kingsajz”), nagrywałem w studiu Polskiego Radiu Szczecin płyty m.in. z zespołem String Connection.
Działałem też na innych polach, założyłem w Szczecinie komitet, który zmienił skutecznie ulicę Armii Czerwonej – w ulicę Monte Cassino.
Szczecin był dla mnie miastem lirycznym a jednocześnie energetyczno-żywiołowym! Stąd dedykuję Mu i pięknej Willi Lentza swój najnowszy, trzyczęściowy utwór.
Kompozytor wystąpi wraz z Baltic Neopolis Orchestra, której tożsamość artystyczną kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach. Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych. Doceniana w Polsce, Europie i na świecie BNO wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji.
Prawykonanie najnowszego dzieła kompozytora odbędzie się podczas inauguracji działalności Willi Lentza.
Program:
Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją K. Dębskiego.
- Papricoso stettinese della una Villa
- Cantabile h-moll
- Trojak
Gościnnie: Jacek Rudnicki
Więcej
kdebski.euKrzesimir Dębski's concert